sobota, 2 kwietnia 2016

Jak bardzo lubimy polityczną ignorancję?

Kiedy przechodzi zdrowy obok leżącego na ulicy omdlałego człowieka mówimy o znieczulicy społecznej. W ostatnich czasach znieczulica jednocześnie narasta i zanika. Media informują o wynaturzeniach, a my blisko naszych domów myślimy, że wszystko jest w najlepszym porządku. Znieczulica, czyli umiejętność ignorowania zjawisk nam nie na rękę. Zdarza się, że ignorujemy bójkę nastolatków na ulicy z przekonaniem, że gdybyśmy wtargnęli w środek walki zostalibyśmy skrzywdzeni. Sprawa ignorancji nie jest prosta. 


W politycznej grze ignorancja jest doskonałym narzędziem nacisku politycznego, a umiejętnie wykorzystana z przeciwnika politycznego robi uległego baranka. Innym razem ignorancja może posłużyć do zmasowanego ataku na przeciwnika i czasami się opłaca. Ignorancja choć występuje w różnych konfiguracjach, racjonalna ignorancja, pluralistyczna ignorancja i inne, zawsze jest narzędziem podkreślającym władzę. Dla przykładu kiedy dziewczyna ignoruje chłopaka tym samym ma nad nim większą władzę. Przykład ten działa również w drugą stronę.

Spośród wielu polityków używających ignorancji jako narzędzia politycznego, jeden jest szczególny. Zaprosił innych polityków do rozmów. Wydawało się, że temat rozmów jest jasny, że chodzi o kryzys polityczny. Polityk ów nie tylko wspaniale zignorował główny problem to jeszcze dzięki grze językowej pozwolił sobie na… zmiękczenie przeciwników politycznych i ogłupienie ich. Ależ to był wspaniały popis strategii politycznej. Z całą pewnością wejdzie to zdarzenie do klasyki gatunku.

W pracy zatytułowanej Ekskluzywna wiedza Dawid Lewis zawarł bardzo ciekawe zastosowanie ignorancji w poznawaniu świata. Wprowadził pojęcie poprawnej ignorancji jako warunek jakiegokolwiek poznania. Ależ to była wspaniała rzecz, że nie musimy wszystkiego wiedzieć, żeby coś wiedzieć. Ignorancja przyszła nam z pomocą, ale przecież skądś to już znaliśmy. Żeby coś wiedzieć, trzeba coś innego zignorować. Ot, cała zasada. W polityce, żeby powiedzieć coś bardzo stanowczo, jednoznacznie, ale bez użycia słów, które mogą być wykorzystane później przeciwko nam, należy to coś jaskrawo zignorować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz