wtorek, 3 czerwca 2014

Osobliwa pamięć Polaka

Dwa impulsy popchnęły mnie to refleksji nad pamięcią Polaków pierwszy to pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego, drugi to przypadająca dwudziesta piąta rocznica wolnych wyborów. Przy okazji wspomnę też o programie Tomasza Lisa, który zaprosił do siebie polityków i historyków, którzy najpierw opisali swoje wzburzenie pogrzebem Jaruzelskiego, a potem pod naciskiem prowadzącego orzekli, że powinniśmy świętować radośnie 4 czerwca. Pewno takie są reguły rozmowy w studiu telewizyjnym, że należy przystawać na opinię prowadzącego.
Posłużę się porównaniami. W trakcie meczu Lechii i Śląska skandowano A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści. To był sposób na uczczenie pamięci premiera Tadeusza Mazowieckiego.
W trakcie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach Wojskowych rozbrzmiewały z oddali gwizdy i krzyki przypominające zachowanie kiboli.
Demokracja dopuszcza takie formy wyrazu, a media chętnie je podłapują. Te dwie sceny świadczą raczej o chęci uczestniczenia obywateli w życiu politycznym kraju, a nie są powodem do oburzenia. Nasza młoda demokracja odwołuje się do jednego pogrzebu sprzed siedemdziesięciu dziewięciu lat, który niestety nie może być odniesieniem dla kolejnych z wielu powodów.
Druga para do porównania: rocznica wejścia do Unii Europejskiej i rocznica 4 czerwca. Tą pierwszą zapamiętamy z bardzo drogiego spotu, być może z popisów wokalnych premiera i jakiejś uroczystości lokalnej.
Drugą, jestem pewien, zapamiętamy dzięki obrazkowi Barracka Obamy (Warszawianie z utrudnień w poruszaniu się po capital'u).
Nie umiemy świętować wielkich rocznic, ponieważ nie umiemy ich organizować ani planować. Łatwiej nam zorganizować festyn z okazji dni miasta czy gminy niż nieokreśloną w żaden sposób uroczystość, na której ma być bardzo oficjalnie i radośnie. Oficjalnie i radośnie - wykluczają się (wyjątkiem były obchody pierwszomajowe przed 1989 rokiem :-) ) Wracam do tematu. Mamy doskonałą pamięć. Polacy pamiętają to wszystko co powinni pamiętać. Trzeba jedynie pamiętać, że każdy pamięta co innego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz