wtorek, 7 czerwca 2016

Patriotyzm dla Polaków, nie dla nacjonalistów

Dekalog polskiego patrioty, dla którego Polska nie jest instrumentem chorych wyobrażeń i przedmiotem fantazji mitomańskich. 

 
1. Polak kocha Polskę.
2. Polak przynależy do jednej Polski (ponieważ historia Polaków jest jedna)
3. Polak jest wolny.
4. Polak kultywuje tradycję narodową oraz lokalną.
5. Polak nie musi bać się innych ludzi.
6. Polak nie musi być katolikiem, protestantem, żydem, muzułmaninem.
7. Polak nie musi nienawidzić drugiego Polaka.
8. Polak nie musi nienawidzić Niemców, Rosjan, Czechów, Żydów, Słowaków Litwinów, Białorusinów, Ukraińców i innych narodów.
9. Polak żyje we wspólnocie europejskiej i propaguje idee wolności.
10. Polak nie musi być megalomanem.

Ad. 1: Tak jak w związku kochających się ludzi jeden człowiek kocha drugiego, tak w przypadku miłości do ojczyzny nie trzeba pytać o warunki i dowody miłości. Każdy kocha tak jak potrafi. Wszelkie skrajne formy miłości zahaczające o patologię należy potępiać.

Ad. 2: Jeśli ktoś dzieli Polskę powinien być potępiony i raczej iść do piekła niż na wysokie stanowisko państwowe. Historia tak czy inaczej, nawet przy gigantycznych podziałach będzie dla Polski jedna, mając to na uwadze Polacy powinni być jednością.

Ad. 3: Wolność Polak ma we krwi. Kiedy ktoś podnosi rękę na wolność Polaka musi liczyć się z oporem. Z drugiej strony jeśli ktoś chce uwolnić Polaka od wolności musi wiedzieć, że prędzej czy później zostanie zdemaskowany.

Ad. 4: Polak lubi tradycję słowiańską, katolicką, europejską, ponieważ Polak potrafi docenić rolę historii w kształtowaniu się współczesności. Polak uczestniczy w obrzędach tradycyjnych, ale nie traktuje tradycji instrumentalnie i nie wykorzystuje w celach propagandowych jak robili to naziści.

Ad. 5: Polak jest człowiekiem i obywatelem. W niczym nie jest gorszy ani lepszy od innych ludzi na świecie. Jeśli chce to prywatnie może bać się nawet mrówki, ale nie może z tego robić doktryny politycznej.

Ad. 6: Żadna religia nie może związać Polaka w jego polskości. Jeśli to zrobi to znaczy, że przestał być wolny. Polak może być katolikiem, protestantem, żydem, muzułmaninem, świadkiem Jehowy, buddystą i nie powinien jako wolny człowiek łączyć tego z polskością.

Ad. 7: Kłótnia jest rzeczą powszechną. Nie ma co się wstydzić kłótni. Nie ma jednak obowiązku nienawidzić drugiego Polaka. Jeśli ktoś chce to robić na własne konto, a jeśli wciąga w to innych, to znaczy, że zaczyna manipulować i zabiera wolność.

Ad. 8: Sąsiadów należy traktować po sąsiedzku. Można z sąsiadami układać sobie relacje dobre albo złe, ale obarczać ich za całe zło świata to sprawa bardzo irracjonalna, a Polak stara się być mądry i racjonalny.

Ad. 9: Polak ma naturę ekspansywną, lubi delikatnie się dowartościować historią, wynikami sportowymi, naukowymi. Polak żyje w Europie od zawsze. Europa jest dla Polaka naturalną glebą. Narody Europy są dla Polaka punktem odniesienia dla własnego rozwoju. W Europie Polak jest symbolem wolności.

Ad. 10: Polak traktuje Polskę poważnie i doskonale wie jaką Polska przedstawia wartość na arenie międzynarodowej. Polak wie, że Polska nie jest Ameryką, Niemcami ani Japonią. Jeśli chce traktować Polskę jak   potęgę na kształt Rosji niech to robi prywatnie, bo namawianie do tego innych nie jest w naturze Polaka.
Robienie z Polski marionetki, do której można cokolwiek przykleić jest wykroczeniem - Polsce nie przykleja się gęby. Polska nie jest przedmiotem spekulacji. Ocena Polski należy do wszystkich Polaków, a nie do uzurpatorów. Polak kocha Polskę.

3 komentarze:

 1. NIEMIECKIE LEWACKIE ŚCIERWO! JEDYNE CO UMIESZ TO OBRAŻAĆ POLAKÓW I POLSKĘ!? LEPIEJ IDŹ UCZYĆ TYCH SWOICH FRANCUZIKÓW, A NIE POLAKÓW OBRAŻASZ. PATRIOTYZM DLA POLAKÓW NIE DLA LEWAKÓW!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zolnierze polscy walczyli za europe, za inne kraje, przyjmowali innych ludzi - obrazasz ich taka postawa

   Usuń
 2. Typowa reakcja "prawdziwego patrioty", których na szczęście jest tylko ok. 30% - prymitywne chamstwo i zero argumentacji.

  OdpowiedzUsuń